АДРЕСА:

Київ,

вул.Дегтярівська, 48

ПРИЙОМ ПАЦІЄНТІВ В КЛІНІЦІ:

Пн-Пт 8:00-18:00

Сб 9:00-18:00

Пошук
Close this search box.

Рак нирки – оперативне лікування

Рак нирки - оперативне лікування в клініці АВІЦЕННА МЕД

Нирки – це два бобоподібні органи, кожен розміром з кулак. Вони знаходяться в животі заочеревинно по обидва боки від хребта в ділянці нирок по боках від двох нижніх грудних і двох верхніх поперекових хребців. Їхня основна робота – очищати вашу кров, видаляти продукти життєдіяльності та виробляти сечу, тобто підтримувати хімічний гомеостаз організму.

Рак нирки — хвороба, спричинена розростанням одного з кількох типів злоякісних ракових утворень.
Нирково-клітинний рак локалізується у самій нирці, розвивається з епітелію збірних трубочок у тканини нирки та включає 90% того, що люди називають раком нирок.

Перехідно-клітинний рак з’являється поза тканиною самої нирки в області переходу в сечовод, за яким сеча дренується в сечовий міхур, і виникає з епітелію чашково-баханкової системи. Ця патологія більше нагадує рак сечового міхура, ніж нирково-клітинний рак.

Ніркова саркома походить із сполучної тканини нирки і набагато рідкіше, ніж нирково-клітинний рак.

Нефробластома (Пухлина Вільмса) є високозлоякісною формою раку нирки, що походить з тканини нирки, що розвивається, у внутрішньоутробному періоді і проявляється у дітей аж до п’ятирічного віку.

Онкоцитоми є доброякісними пухлинами нирки. Згодом вони можуть стати злоякісними і в даний час розглядаються, ніби вони — злоякісні пухлини, тобто мають бути видалені хірургічним шляхом якомога раніше.

Немає ніякої можливості відрізнити на ультразвуковому дослідженні або на комп’ютерній томографії онкоцитоми від злоякісних пухлин, коли вони знайдені в нирці!

Хороша новина полягає в тому, що більшість випадків раку нирки виявляються до того, як вони поширяться (метастазують) у віддалені органи.
А лікування раку нирки, виявлене на ранній стадії, відбувається легше і успішніше. Однак ці пухлини можуть зрости до досить великих розмірів, перш ніж їх виявлять.

Типи патології

Згідно з останньою, найбільш поширеною класифікацією, заснованою на морфологічних, цитогенетичних та молекулярних дослідженнях, а також імуногістохімічному аналізі виділяється 5 видів нирково-клітинного раку:

Основні підтипи

  1. Світлоклітинний — зустрічається найчастіше (92% випадків) — швидко прогресуюча і схильна до метастазування форма раку нирки.
  2. Хромофільний (папілярний) — зустрічається у 4% випадків, буває двох підтипів. При першому підтипі раку клітини дрібні зі світлою цитоплазмою, що нерідко протікає у доброякісній формі. При другому підтипі — великі клітини з еозинофільною цитоплазмою (для цього підтипу ймовірність розвитку метастазів вища).
  3. Хромофобний — зустрічається у 2,5% випадків, слабко прогнозована форма патології.

Додаткові підтипи

  1.  Рак збиральних трубочок — зустрічається рідше за інші, 0,2% випадків. Прогноз несприятливий.
  2. Онкоцитарний рак нирки включає саркомоподібний рак і недиференційовані форми, як правило високого ступеня злоякісності.

Фактори ризику

Сучасна медицина виділяє кілька основних причин, що провокують розвиток ниркового раку:

  • Генетична схильність — у ході численних досліджень фахівці виявили певні мутації в генах людей, які хворіли на рак. Крім того, рак нирок може передаватися у спадок.
  • Хвороби нирок – утворення злоякісної пухлини в органі також може бути пов’язане з хронічною нирковою недостатністю, наявністю в органі кіст, нефросклерозом. До ряду хвороб, що підвищують ризик розвитку патології у нирці, також відносять цукровий діабет та пієлонефрит.
  • Спосіб життя — тютюнопаління та ожиріння — проблеми, які у всіх давно на слуху. Але мало хто думає про те, що обидва фактори можуть спровокувати серйозні патологічні процеси в організмі. Рак нирки – один із них. До факторів ризику можна також віднести зловживання анальгетиками та діуретиками, безконтрольний прийом гормональних препаратів.
  • Зовнішні фактори — канцерогени та радіаційне опромінення. Частий контакт з нітратами, пилом, азбестом може призвести до сумних наслідків.
  • Травми органу — перенесені ниркові травми підвищують ризик утворення патологічної тканини на органі.

Важливо. Незважаючи на відмінності у будові сечостатевої системи, причини виникнення раку нирки у чоловіків та жінок ідентичні.

Хірургічне лікування раку нирки — клініка прогресивної медицини АВІЦЕННА МЕД.

Рак нирок – симптоми та ознаки

Рак нирки - симптоми та ознаки
На ранній стадії рак нирок зазвичай не виявляється якими-небудь симптомами і дуже часто діагностується випадково, коли пацієнт проходить обстеження органів черевної порожнини на комп’ютерній томографії або під час ультразвукового дослідження.

Коли рак прогресує або метастазує (поширюється за межі нирки) з’являється певний діапазон симптомів: біль у боці або спині вище поперекової області і відчувається як біль «в глибині». Цей біль відрізняється від поверхневих болів, пов’язаних з м’язами або пошкодженнями міжхребцевих дисків у нижньогрудному або поперековому відділі хребта своєю глибиною виникнення, постійним характером (не «простріли»), різною інтенсивністю (від незначного до помірного або сильного болю).

Візуально з’являється кров у сечі (фарбування сечі в рожевий або червоний колір, поява прожилок крові в сечі).
У деяких випадках рак нирок може спричинити інші системні порушення, віддалено пов’язані з первинною пухлиною: нічна пітливість, рецидивна лихоманка (підвищення температури тіла вище 380С кілька разів на добу), втрата ваги, високий артеріальний тиск (АТ більш ніж 135-140/90 мм рт.ст.), поява анемії (блідість шкіри та слизових, за загальним аналізом крові – зниження гемоглобіну менше 100-110 г/л, збільшення швидкості осідання еритроцитів – більше 20 мм/год), зміни в біохімічному аналізі крові у вигляді збільшення показників ферментів печінки.

Підозрілими мають виглядати такі симптоми:

  • Кров у сечі (гематурія) — сліди крові в сечі можуть з’являтися на короткий проміжок часу, а потім пропадати, але може розвинутись і сильна кровотеча, яка призведе до анемії та низького гемоглобіну.
  • Безпричинна гіпертонія — підвищення артеріального тиску.
  • Хворобливі відчуття в районі нирок — викликані пухлинною тканиною, що зростає, що чинить тиск на прилеглі нервові закінчення.
  • Припухлість в області попереку, що промацується при пальпації, може бути виявлена хворим самостійно (більше шансів у людини худорлявої статури, людині з зайвою вагою не промацати новоутворення через жировий шар).
  • Загальні симптоми раку — погіршення самопочуття, загальна слабкість, погіршення апетиту, субфебрильна температура, втрата ваги.

Рак нирок у середньому діагностується у віці 54 роки. Вдвічі частіше схильні чоловіки, ніж жінки. Якщо Ви відчуваєте якийсь із вищезазначених симптомів і Вам за 50 років, приходьте до нашої клініки для ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, малого тазу та заочеревинного простору з подальшою безкоштовною консультацією нашого провідного уролога, онкохірурга Юсефа Рамі Мухаммедовича.

Методи лікування раку нирки

Хірургічний

Основний та найефективніший метод боротьби з раком нирки. Навіть наявність одиничних метастазують елементів не є протипоказанням для проведення операції. Тип оперативного втручання вибирається, з особливостей розвитку патології у кожному окремому випадку.

  1. Часткова нефректомія — передбачає видалення ураженої частини органу з охопленням достатньої кількості оточуючих пухлин тканин. Це найпростіший тип операції, що дозволяє зберегти функціональність нирки.
  2. Нефректомія — це видалення органу повністю пухлиною.
  3. Радикальна нефректомія — крім нирки, видаляється наднирник, також можливе видалення лімфатичних вузлів.

Практичний випадок проведення операції – лапароскопічна резекція правої нирки

Променева, гормональна терапія та хіміотерапія

Подібні методи лікування застосовуються вибірково за відповідних показань. Променева терапія та поліхіміотерапія актуальні тільки як паліативні методи (що полегшують перебіг хвороби у неоперабельних пацієнтів). Імунотерапія моноклональним антитілом – ніволумабом дає позитивний результат тільки в терапії світлоклітинного метастатичного нирково-клітинного раку і обмежено застосовується у вигляді дорожнечі препарату.

Профілактика хвороби

Головна профілактика розвитку раку нирки — відмова від шкідливих звичок, а також виключення контакту з хімікатами на зразок азбесту, кадмію та інших. Наявність хронічних ниркових захворювань також не вирок і має контролюватись самим пацієнтом у вигляді профілактичних оглядів.

Операції проводять найкращі хірурги клініки.

Юсеф Рамі Мухаммедович

Хірург, онкохірург, ендоскопіст, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук.
Стаж роботи понад 20 років.