АДРЕСА:

Київ,

вул.Дегтярівська, 48

ПРИЙОМ ПАЦІЄНТІВ В КЛІНІЦІ:

Пн-Пт 8:00-18:00

Сб 9:00-18:00

Пошук
Close this search box.

Рак простати – оперативне лікування хвороби

Простата або передміхурова залоза – важлива частина чоловічої репродуктивної системи. До її ключових функцій можна віднести вироблення секрету, що викидається при сім’явипорскуванні з метою розрідження сперми і підтримці життєздатності сперматозоїдів і здатність затримувати сечу під час ерекції.

Специфіка хвороби

Рак передміхурової залози знаходиться на лідируючих позиціях онкологічних чоловічих захворювань (25% від усіх пухлин у чоловіків). Як правило, патологія проявляється у пацієнтів у віковій категорії від 60 років та можливо зумовлений порушеннями ендокринної регуляції у статевій сфері.

Ключова особливість раку простати у повільному розвитку злоякісної освіти з відсутністю явної симптоматики на ранніх етапах хвороби. Саме тому фахівці рекомендують чоловікам, які досягли 45-річного віку, регулярно проходити профілактичний огляд для своєчасного виявлення патології.

Фактори ризику

Незалежно від специфіки регіону, в якому проживає пацієнт, рак передміхурової залози проявляється по тому самому ряду причин:

  • Генетична схильність – дослідження у різних країнах показують деяку «виборчість» захворювання. Наприклад, у Сполучених Штатах рак простати найчастіше діагностується у чорношкірих пацієнтів. Дослідження скандинавських фахівців свідчать, що близько 40% випадків хвороби пояснюється саме генетичним фактором (наявність в анамнезі родичів з раком простати вдвічі підвищує ризик розвитку пухлини). При цьому досі не було виявлено жодного гена, який взяв би на себе відповідальність за розвиток патології органу.
  • Тип харчування – низка досліджень довів, що часте споживання висококалорійної, насиченої жирами їжі може спровокувати розвиток такої патології як рак передміхурової залози. Найбільш схильні до ризику пацієнти, в раціоні яких переважає м’ясо, яйця, сири і молоко. Вегетаріанці хворіють рідше. Знижений рівень вітаміну D в організмі (часто пов’язаний із нестачею ультрафіолетового впливу) також підвищує ризик розвитку раку простати.
  • Вплив канцерогенних властивостей кадмію при хронічній інтоксикації зазвичай пов’язаний з роботами на мідеплавильних та свинцевоплавильних комбінатах та виробництвах, пов’язаних з елементами живлення (акумулятори, батареї). Мінімізація контакту зменшить ризик розвитку онкології.
  • Аденома простати – прогресуюча гіперплазія органу нерідко провокує зростання злоякісної пухлини.

Симптоматика патології

Як було зазначено вище, на ранніх стадіях хвороба рідко поводиться. Найчастіше для раку простати характерні такі симптоми: часті позиви до сечовипускання з відчуттям неповного випорожнення сечового міхура, спастичні болючі відчуття в паху, поява тонкого або переривчастого струменя сечі, необхідність напружувати м’язи преса для випорожнення сечового міхура. Але проблема в тому, що ці ознаки можуть свідчити про наявність інших захворювань – простатиту (запалення передміхурової залози) або доброякісних пухлин (аденома простати).

Якщо ж за наявності зазначених симптомів простатит не виявляється, це може бути пухлина. Погіршення ерекції може відбуватися через розростання пухлини та здавлення нервів, що впливають на ерекцію. Також може знизитися обсяг еякульованої сперми через блокування пухлиною сім’явивідного каналу.

Більш тяжкі симптоми – гематурія (кров у сечі), біль у різних частинах тіла (у ногах, спині – за наявності метастазів) виявляються вже на пізніх стадіях, коли хвороба вимагатиме дуже складного, неприємного та тривалого лікування. Тому дуже важливо періодично проходити профілактичний огляд у уролога та звертатися за наявності найменших тривожних симптомів.

Методи лікування раку простати

Хірургічний

Вважається ключовим методом лікування раку простати. Серед найбільш поширених хірургічних втручань – радикальна простатектомія (видалення органу разом із насіннєвими бульбашками).

У таблиці наведено деякі дані щодо проведення операції раку простати в клініці АВІЦЕННА МЕД:

СпеціалізаціяОнкоурологія
МетодВідкритий або Лапароскопічний
АнестезіяЗагальна анестезія
Тривалість операції120-180 хвилин
Перебування в клініці3-5 днів
Переваги
  • нормалізація сечовипускання;
  • підвищення тривалості життя;
  • підвищення якості життя (зникають болі, наявність крові в сечі).
Орієнтовна вартість випадкуВизначається після консультації онкоуролога

Радіотерапія та брахітерапія

Дистанційна променева терапія – радикальний метод лікування раку простати, де як інструмент використовується радіаційний вплив на простату та прилеглі лімфатичні вузли за допомогою радіоактивного сфокусованого випромінювання спеціальним апаратом. Брахітерапія – інтерстиціальна дія радіоактивного випромінювання за допомогою зерен з радіоактивним препаратом, підведених безпосередньо до пухлини простати.

Подібні методи дають непоганий результат, але поступаються хірургічним методом, оскільки не дають можливості гістологічного аналізу поширеності пухлини, що безпосередньо впливає на специфіку лікування.

Гормонотерапія

Застосування гормональної терапії дає високий результат у разі застосування на пізніх стадіях раку – вона блокує вплив тестостерону на простату або пригнічує продукування гормону.

Динамічне спостереження та прогноз

Рішення про лікування пухлини чи спостереженні її розвитком обговорюється безпосередньо з пацієнтом. Це – компроміс між очікуваними наслідками різних методів лікування з погляду виживання при раку простати та підтримання комфортного життя. Прогноз захворювання залежить від стадії процесу. Чим раніше розпочато лікування, тим вища ймовірність сприятливого результату. На ранніх стадіях за адекватного лікування прогноз умовно сприятливий, працездатність повністю відновлюється. На пізніх стадіях прогноз, безумовно, несприятливий, захворювання призводить до смерті.

Профілактика

З точки зору факторів, на які людина може вплинути, профілактика раку простати включає два основні напрямки – здоровий спосіб життя і правильне харчування.

Під здоровим способом життя, насамперед, мається на увазі відмова від шкідливих звичок та підтримання оптимальної фізичної форми, сексуальної поведінки з урахуванням вікової категорії. Що стосується раціону, важливо наголосити на споживанні овочів і фруктів (особливо, капусти, сої, томатів, винограду тощо) і знизити споживання жирної тваринної їжі, а також продуктів з підвищеним вмістом кальцію (наприклад, молоко).